Gry logiczne dla dzieci - quizy, łamigłówki, układanki i sortery
Spis treści:
Gry i zabawki to niesamowicie szeroka grupa produktów dla najmłodszych, a w tej kategorii można znaleźć zarówno zabawki i gry, które dostarczają wyłącznie rozrywki, jak również produkty, które nie tylko bawią, ale też uczą, rozwijają zmysły, pobudzają do myślenia, główkowania i rozwijania różnego typu talentów. Takimi produktami są właśnie gry logiczne, a ich największą zaletą jest wspieranie intelektu, logicznego myślenia i matematycznych zdolności.
Dlaczego warto po nie sięgać po gry logiczne?
Gry logiczne i łamigłówki mają niezwykle wiele zalet. Do najbardziej oczywistych atutów tych produktów należy bardzo korzystny wpływ na dziecięcą logikę, wyobraźnię i umiejętność kojarzenia faktów – trudno tego nie docenić! Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto sięgać po gry, układanki i łamigłówki logiczne:
To znakomita gimnastyka dla umysłu – w grach logicznych, układankach, quizach i tym podobnych grach trzeba się nieźle nagłówkować. O sukcesie nie decyduje w nich ślepy los ani strategia, a logika, umiejętność rozwiązywania problemów, odnajdywania niekonwencjonalnych sposobów na wykonanie zadań i tym podobne zdolności. Takie gry po prostu skłaniają do myślenia.
To bardzo rozwijające zajęcie – dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, ale też bardzo ważny etap w rozwoju zdolności i intelektu. Gry i zabawki logiczne wspierają naturalny rozwój dziecka i pobudzają je do sięgania po kolejne zagadki, łamigłówki i wyzwania, co jeszcze bardziej stymuluje rozwój.
To świetna zabawa dla całej rodziny – niektórym dorosłym zabawa lalkami lub gra w proste planszówki może wydawać się nudna, ale trudniejsze łamigłówki, gry edukacyjne i logiczne to zupełnie co innego. Niektóre gry i zabawy logiczne są wyzwaniem dla każdego – bez względu na wiek, a trening umysłu warto wykonywać regularnie przez całe życie.
Gry i zabawki logiczne nie są drogie – zabawki tego typu kosztują znacznie mniej niż różnego typu zabawki inspirowane bajkami albo gry i zabawki na drogich licencjach, od najdroższych marek. W porównaniu z nimi, gry i zabawki logiczne nie kosztują wiele, nie nadszarpną domowego budżetu, a przyniosą wiele korzyści.
Logika to podstawa! Umiejętność logicznego myślenia przydaje się na każdym etapie życia. Dziecko, które opanuje tę umiejętność już na wczesnym etapie, ma szansę na znacznie lepsze rezultaty w edukacji, a logiczne myślenie przyda mu się w całym dalszym życiu.
Polecane gry logiczne
Gry logiczne dla dzieci – rodzaje
Oferta gier logicznych dla dzieci jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Wśród gier tego typu można wyróżnić:
- Planszowe gry i układanki logiczne – stanowią zdecydowaną większość gier logicznych. To mogą być typowe układanki, gry jednoosobowe, jak również rozrywka dla dwóch lub dla kilku graczy. Niektóre marki specjalizują się w grach logicznych i edukacyjnych, ale produkty tego typu można znaleźć w ofercie wielu firm.
- Gry logiczne komputerowe – dla starszych dzieci i dla dorosłych można polecić gry logiczne na komputer oraz gry logiczne dla dzieci online. Wersje internetowe gier logicznych dla dzieci można znaleźć w popularnych serwisach z grami. Niektóre z nich są w pełni darmowe, za inne trzeba zapłacić, ale nie kosztują wiele.
- Quizy – zgadywanki, quizy, memory i inne tego typu gry logiczne dla dzieci sprawdzają się doskonale w przypadku nieco starszych pociech. Gry logiczne dla dzieci od 6 lat lub od 7 roku życia nie mogą być zbyt banalne, bo szybko znudziłyby się dzieciom i zostały uznane za zabawkę dla maluchów. Quizy i inne gry logiczne dla starszych dzieci są jednak wystarczająco skomplikowane, by zaspokoić gusta 7 lub 8 latka.
- Klasyczne gry logiczne – na przykład szachy. To kolejny przykład gry logicznej i to o wyjątkowo długim rodowodzie. Szachy są o tyle dobrym wyborem, że mogą pełnić funkcję gry logicznej dla nieco starszych dzieci (9 lat, 10 lat), jak również dla dorosłych i dla nastolatków.
- Sortery - najczęściej drewniane klocki z układankami dla niemowląt, które wspomagają motorykę małą dziecka.
Zalety i wady gier logicznych
ZALETY
- Bardzo duża różnorodność klasycznych gier logicznych dla dzieci (planszowych, układanek).
- To gry dostosowane do dzieci w różnych przedziałach wiekowych, a nawet dla dorosłych.
- Gry logiczne są ciekawe, rozwijające i mają dużą wartość edukacyjną.
- Gry logiczne standardowe i online są po prostu ciekawe.
WADY
- Nie każde dziecko będzie zainteresowane grami logicznymi.
- Gry tego typu mogą się szybko znudzić.
Jak wybrać grę logiczną dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?
Oferta gier logicznych jest zaskakująco szeroka i zróżnicowana, co sprawia, że wiele osób ma kłopot z wyborem tej jednej, właściwej propozycji. Przed zakupem warto zrobić małe rozeznanie, ale też zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii:
- Cena – niektóre gry logiczne kosztują kilka, inne kilkanaście, a niektóre kilkadziesiąt złotych. Warto już na wstępie poszukiwań gry logicznej dla dziecka ustalić, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup i szukać gier w określonym przedziale cenowym.
- Marka – warto sięgać po gry logiczne tych marek, które zasłynęły już kilkoma świetnymi grami tego typu.
- Tematyka gry – gry logiczne mogą być bardzo różne. Różnice pomiędzy grami logicznymi są widoczne już na pierwszy rzut oka – niektóre z nich to układanki, inne przypominają typowe gry planszowe. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie.
- Stopień skomplikowania – proste gry logiczne dla dzieci będą odpowiednie dla 4 lub 5 latków, ale mogą nie sprawić żadnej przyjemności starszym dzieciom. Właśnie dlatego warto zapoznać się z opisem wybranej gry, z jej tematyką i stopniem skomplikowania.
- Rodzaj gry – to jedna z kluczowych kwestii, bo gry logiczne mogą być grami planszowymi, układankami, a także grami na komputer lub smartfon.
- Wiek dziecka – to kryterium o kluczowym znaczeniu, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie gier jakiegokolwiek typu, a w szczególności gier logicznych i edukacyjnych.
Jakie gry logiczne wybrać dla dzieci w zależności od wieku?
Wiek dziecka jest tym czynnikiem, który powinien być decydujący przy wyborze gry logicznej. By zorientować się, dla użytkowników w jakim wieku przygotowano grę, wystarczy spojrzeć na jej opakowanie albo na opis producenta na stronie sklepu. Poniżej przykładowe gry logiczne dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych:
- Gry logiczne dla dzieci – 3 lata – wbrew pozorom gry logiczne świetnie nadają się już dla trzylatków. To odpowiedni etap, by sięgnąć po łatwiejsze gry z tej kategorii (na przykład po grę Trzy małe świnki albo Dzień i noc).
- Gry logiczne dla dzieci – 4 lata – cztery lata to już odpowiedni wiek, by sprezentować dziecku nieco bardziej zaawansowane gry logiczne i układanki (na przykład grę Kamelot albo Goki. Cztery w rzędzie).
- Gry logiczne dla dzieci – 6 lat – dla pięciolatków i sześciolatków wybór gier logicznych jest jeszcze większy. To już znacznie bardziej skomplikowane układanki i logiczne gry planszowe (na przykład Magiczny las albo Cortex dla dzieci).
- Gry logiczne dla dzieci – 8 lat, 9 lat – oferta gier dla dzieci w tym przedziale wiekowym jeszcze się poszerza i wzbogaca o tak ciekawe propozycje, jak kostki Rubika i przeróżne układanki.
- Gry logiczne dla starszych dzieci – najstarsze dzieci mogą z powodzeniem sięgać zarówno po szachy, kostki Rubika, jak i inne gry logiczne dla dzieci i dla dorosłych.
Gry logiczne zazwyczaj nie kosztują wiele, a mają tak wiele zalet, że trudno nie dostrzec ogromnej korzyści, jaką odnoszą ich użytkownicy. Warto kupować gry logiczne, układanki, łamigłówki i inne zabawki, które wpływają korzystnie na rozwój logicznego myślenia, główkowania i dziecięcych zdolności.
Komentarze (0)